"סתם, סתם, קוראים לי אףי"

November 18, 2017

 

בשבוע האחרון כתבתי בפייסבוק מספר פוסטים תחת התבנית:

"נכה ממין נקבה מעוניינת בנכה ממין זכר"

כל פעם שיניתי את התוכן של תיאור בת הזוג והתיאור של בן הזוג הנדרש. הגזמתי בתיאורים לא מקובלים וקיצוניים למשל:

 

נכה בת 38 אבל מרגישה כמו בת 18 (עאלק) ,קצת יפה אבל במידה שהשתן לא עולה לי לראש, במקו ר מבאר שבע- אז בכלל השתן לא עולה לי לראש,ממשפחה מזרחית אבל לא מתנהגת כך (אומרים לי תמיד שהתאשכנזתי עם השנים ורוב החברים שלי אשכנזים), אינטליגנציה ממוצעת, פתוחה מינית אבל בלי מוזרויות (תלוי גם איך הבן זוג נראה),מסודרת כלכלית אבל לא מוכנה לשלם בדייט הראשון וגם לא בשני, מלאה במקומות הנכונים אבל גמישה במקומות שצריך להיות גמישה בהם (תלוי איך בן הזוג נראה)----------

מעוניינת בנכה קל (לא קשה מדי, כדי שלא ירחמו עלינו ברחוב) ממין זכר או מישהו שעבר ניתוח מין מלא/קומפלט, יפה תואר (כדי שיגידו ברחוב "איזה זוג נכים יפים, איזה ילדים יפים יהיו להם, אבל איך יגדל ו אותם לבד למען השם???), אשכנזי (עדיפות לגרמני ,שיגידו שהצלחתי בחיים), תל אביבי אבל פלצני במידת הסביר, שלא יהיה קל להשגה אבל גם לא בלתי אפשרי, אינטליגנציה סבבה כדי שלא יבייש אותי ליד חברים אשכנזים תל אביבים, אבל שלא ירגיש שהוא חכם ממני ויתנשא עליי, לארג' ומסודר כלכלית, אבל לא עשיר כקורח, שלא יתנשא עליי ושלא יהיה לארג מדי כדי שלא אזלזל בו, רזה, שרירי וגמיש------

סתם, סתם קוראים לי אףי

 

וגם:

 

נכה מעוניינת בנכה עם מגבלה קלילה כמעט עד בלתי הכר ממין זכר או טרנסג'נדר, טבעוני שלא אוכל דבש....

סתם, סתם, קוראים לי אףי

 

וגם:

 

נכת ביטוח לאומי שחולמת להיות נכת צה״ל מעוניינת בנכה צה״ל ממין זכר שחולם להיות נכה ביטוח לאומי

 

סתם,סתם קוראים לי אףי

 

 

כל פוסט הסתיים במשפט "סתם,סתם,קוראים לי אףי"

 

אז כדי להבהיר את הקטע למעלה, אני נמצאת בזוגיות והפוסטים היו ניסוי חברתי והיו מוקצנים מדי, גם  כדי לרמז לאנשים על כך שאין בדברים דרישה אמיתית לבן זוג. לצערי (וכפי שצפיתי), לא כולם הבינו את המסר וחלק גדול מהחברים בפייסבוק ביקשו לשתף ואיחלו לי בהצלחה וגברים התחילו לשלוח הודעות ואפילו לטלפן דרך האפליקציה בפייסבוק.

 

אז למה עשיתי את זה?

האירוע שדחף אותי לעשות את זה היה פנייה של אדם שאיני מכירה בצ'אט הפייסבוקי. אותו אדם פנה אליי בצ'אט הפרטי ובשיחה ראשונה כתב (כל הפרטים בדויים, הפרטים האמיתיים שמורים אצלנו במערכת) : "אני ערן, בן 35,יש לי נכות X". לא כזה הופתעתי מסוג פנייה זה. משך התקופה שלי כאדם עם נכות, קיבלתי אלפי פניות כאלה  (מדובר ביותר מ 20 שנה) שמתייחסות לנכות כפרט שיש להזכירו בהיכרות ראשונית או פרט שצריך להביאו לידיעת האחר באופן מיידי (כאילו אם לא תעשה זאת,  יענישו אותך על עבירת מרמה ויסקלו אותך באבנים). פעמים רבות קיבלתי הודעות או קראתי פרופילים (באתרי היכרויות ואפילו בפייסבוק) שדילגו אפילו על אמירת שלום או ציון פרטים חיוניים כמו גיל או מקום מגורים והיו בנוסח כללי של :

*נכה X מחפש נכה Y

*אני נכה ו...

*אני יורם/לאה (שמות בדויים) ואני נכה

 

 

 

 

 ההתייחסות הכ"כ ראשונית וכ"כ ספציפית לעובדת חיים שאמורה להיות שולית ביותר בהיכרות ראשונית (וגם אח"כ, אם תשאלו אותי) תופסת מקום ראשי ועיקרי כ"כ.

כאשר אני פוגשת אדם, אני מעוניינת לדעת על מה הדברים שעשה בחיים ומיהו: הגיל שלו,  היכן עובד, מה למד, איפה גר, האידאולוגיה שלו, השקפת החיים. המכלול הזה והרבה מעבר לזה הוא אותו אדם. 

משום כך, כל פוסט הסתיים ב-"סתם, סתם, קוראים לי אףי" , כי אני לא נכה (וזה גם לא שמי הפרטי), אני לא דרומית, אני לא ישראלית, לא ממוצא מרוקאי/טוניסאי, לא אובייקט מיני, לא פמיניסטית, לא שוביניסטית, לא רוקיסטית, לא אמנית   -אני המכלול המדויק כ"כ שקוראים לו  אףי וקנין, שאין עוד כמוהו (כמה שתחפשו, לא תמצאו).

אלו שהתייחסו אל הפוסטים כפנייה ממשית, אינם אשמים בשום דבר. הם רק משקפים תפיסה חברתית שקיימת ומעבירה מסר לאנשים נכים שהנכות היא האלמנט העיקרי בחייהם. מכאן יוצא, שההתנסחות ששמה את הפרט השולי של הנכות כפרט עיקרי וראשוני היא השלכה של תפיסת חברתית מושרשת. 

 

הפתרון הבסיסי ביותר הוא לבנות את עצמך דרך התבססות והתקדמות בתחומי החיים השונים  (לימודים, עבודה, חיי משפחה ועוד) ודרך השפה שלך, כי שפה בונה עולם:

שלום, קוראים לי אפרת (אףי) רחל וקנין, בת 38, במקור מב"ש, דרומית בנשמה, אשת עשייה ואהבה אינסופית, בעלת תואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת בן גוריון, מוסמכת בליווי אנשים ביחסים וזוגיות, כיום גרה בת"א עם בן זוג, מנהלת את לימונדה- ארגון שמקדם אנשים נכים בתחום האישי והמקצועי באמצעות הדרכות אישיות וקבוצתיות. הגעתי לעשייה שלי בתחום בעקבות תאונת דרכים שחוויתי בגיל 17 ומאז נעזרת בכסא מירוצים (סליחה,גלגלים) ...

הקיצר,אני זמינה, דברו איתי...

 

 

עד שבוע הבא, יאללה ביי!

 

 

נ.ב 

בהיכרות ראשונית אינכם חייבים לציין עובדה זו או אחרת. שימו לב להקשר של השיחה ותזרמו עם מה שבן הזוג שלכם לשיחה משדר ומה שעולה לכם באותו רגע (מצב החסה בשטחים??) 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Featured Posts

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Recent Posts

August 1, 2018